Будь-який іспит для студента чи учня — це завжди певною мірою стресова ситуація. Ще актуальнішою ця істина стає в умовах проходження зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).
Зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури – неминучий етап життя для всіх, хто хоче здобути повну загальну середню освіту.
У перекладі з англійської “тестування” означає “перевірка”. І справді, під час тестування перевіряють найрізноманітніші риси людини – від знань до якостей пам’яті, мислення та вміння зберігати спокій, впевненості у своїх силах.
Зовнішнє незалежне оцінювання має низку особливостей, які можуть викликати у особи, яка проходить тестування, різні труднощі, в тому числі і психологічні.
Хочу поділитися деякими секретами успішного складання зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури.
1. Найближчим часом пройдіть минулорічні тести ЗНО. «Для чого? – подумаєте ви. – Час іще є!» Так, час є, але так ви оціните рівень складності завдання і, разом із викладачем, батьками, репетитором чи самостійно розробите для себе індивідуальну систему підготовки.
2. Складіть графік підготовки до ЗНО, не відкладайте «на потім», адже час плине дуже швидко. Визначтеся з терміном, за який ви повторите начальний матеріал. І не затягуйте з початком підготовки, якщо навіть впевнені у своїх знаннях.
3. Використовуйте навчальні посібники під час підготовки до ЗНО. Вони допоможуть вам запам’ятати незрозумілий матеріал.
4. Слідкуйте за актуальними новинами про ЗНО, аби чітко уявити собі процедуру його проведення. Раджу, в цьому випадку, долучитися і батькам: зареєструватися на відповідних сайтах, де зможете отримати корисну інформацію і бути обізнаними у процедурі проведення тестування.
5. Обов’язково візьміть учась у проведенні пробного ЗНО. Під час його проведення ви реально оціните свої знання, зрозумієте над чим вам ще треба попрацювати. Тут ви зможете залишити свій страх і навчитися раціонально використовувати свій час. А головне — оціните процедуру його проведення та суть роботи з бланками для відповідей.
6. Час. Як не крути, але все обмежене часом. Особливо швидко він проходить під час складання зовнішнього тестування. Ви можете настільки зануритись в суть завдань, що навіть забудете про час. Цього ні в якому разі не можна робити!
7. Спочатку робіть те, в чому впевнені. Така розстановка пріоритетів надасть вам обізнаність, що ви ось скільки всього знаєте! Це надасть вам сили та натхнення працювати над завданнями далі. До того ж, такий підхід економить час. Адже, відповівши на легкі питання, ви вже краще зможете розрахувати час, що залишився для вирішення складних завдань.
8. Не звертайе увагу на теорію ймовірності. Так, в тестах можуть бути багато відповідей «В» поспіль! Навіть не намагайтеся рахувати, скільки обраних відповідей належать кожній із букв. У варіантах відповідей немає ніякої закономірності.
9. Забудьте про все! Думайте тільки про ЗНО. Будьте уважними та спокійними. Вчитуйтесь у формулювання кожного завдання, не помиліться через неуважність.
10. «Думайте письмово!» — завжди наголошую своїм студентам. Записуйте, позначайте, занотовуйте свої думки стосовно незрозумілих для вас завдань у робочих зошитах. Це полегшить роботу над ними у подальшому.
11. Якщо не впевнені у правильності рішення, використовуйте метод виключення, а з двох відповідей обирайте ту, яка на перший погляд здалася правильною. І зауважте — навіть не намагайтесь списати у сусіда. Для чого вам зайві проблеми і чужі помилки?!
12. Знайдіть приклади творчих висловів. На ЗНО з української мови та літератури на вас чекає творча частина, де ви маєте скласти висловлювання за наданою темою. Звичайно, варто писати свої думки, але приклади висловлювань ніяк не завадять – в них завжди знайдуться фрази, які стануть корисними при написанні твору.
13. Відпочиньте перед ЗНО. В останній день підготовка вже не є ефективною. Краще відпочиньте та обов’язково виспіться перед днем тестування.
14. Не панікуйте! Перед проведенням ЗНО заспокойтеся та налаштуйте себе на позитив. Це вам точно допоможе, як би банально не звучало! Просто повірте в себе
15. Зранку добре поснідайте. «Глодний студент — злий студент!» Навіть не думайте йти на тест голодним, бо ви його завалите: ваш мозок не буде працювати у звичному режимі, і ви аж ніяк не зосередитесь на тестах.
Все запам’ятали? А тепер не вагайтеся – ще є час для плідної підготовки до тестування з української мови та літератури. І, головне, – не бійтеся. Не таке страшне ЗНО, як вам розповідають ті, хто його складав! Воно не складне, якщо систематично до нього готуватись! Повірте у себе – і у вас все вийде. Успіхів вам та високих балів!