Історична довідка про створення і розвиток Ржищівського будівельного технікуму
Ржищівський будівельний технікум має свою давню і досить цікаву історію. Років 500, а може й більше, на цьому місці був дрімучий ліс, серед якого стояв Ржищівський Преображенський монастир. Про точний час заснування монастиря нічого не відомо. Відомо лише те, що його було зруйновано під час татарської навали. В наступні роки він кілька разів відновлювався і знову руйнувався. В 1852 році він став жіночим монастирем, і завдяки першій ігумені Юлії Янохтовій почав відроджуватись. За причини існування монастиря на цій території народ прозвав її “Монастирком”. На початку ХХ ст. при жіночому монастирі почала функціонувати єпархіальна дворічна жіноча школа, яка займала приміщення, що збереглося ще й сьогодні. У вересні 1923 року в приміщенні колишньої єпархіальної школи було відкрито дитячий будинок. Влітку 1927 року на місці дитбудинку відкрито агрошколу з дворічним строком навчання. Спочатку учні і викладачі жили в келіях, не зайнятих черницями. Стипендії не одержували, харчувалися продуктами з дому. Школа готувала агротехніків для радгоспів і колгоспів, середню освіту вона не давала. В 1929 році школа випустила 120 агротехніків і своє існування припинила.
У вересні 1929 року на базі агрошколи і ліквідованого жіночого монастиря створений Ржищівський зоотехнічний технікум. 1 вересня 1929 року дві групи загальною кількістю 60 учнів приступили до навчання. Перший випуск зоотехніків відбувся в 1932 році. Також при зоотехнікумі були курси рахівників та ветеринарів. Останній довоєнний випуск зоотехніків відбувся в 1941 році. В липні 1941 року навчання в технікумі було припинене у зв’язку з наступом німецько-фашистських загарбників.
Лише восени 1945 року в зоотехнікумі відновилися заняття. Було набрано 113 учнів на перший курс. Влітку 1947 року на базі зоотехнікуму було відкрито будівельний технікум з трирічним строком навчання, який покликаний був готувати техніків-будівельників. Восени того ж року на перший курс будівельного технікуму було прийнято 90 юнаків і дівчат (3 групи). Паралельно продовжували здобувати спеціальність зоотехніків на ІІ і ІІІ курсах студенти попередніх наборів. Починаючи з 1948 року технікум перейшов на чотирирічну програму навчання. Восени цього ж року набір на перший курс становив 120 чоловік (4 групи) виключно на будівельне відділення. В 1948 році при будівельному технікумі також було відкрито відділення меліорації – дві навчальні групи. Перший випуск спеціалістів нового профілю відбувся в 1950 році – звання “технік-будівельник” було присвоєно 71 чоловіку. Набір на перший курс у 1950 році становив 120 чоловік: по дві групи на будівельне і гідромеліоративне відділення. Це був останній набір гідромеліораторів.
За рахунок виробничої практики учнів у 1950 році інтенсивно велося спорудження гуртожитку. Влітку 1951 року здано в експлуатацію двоповерховий гуртожиток для учнів на 75 осіб, споруджений в основному силами майбутніх молодих будівельників. В 1953 році дві групи меліораторів були переведені в Корсунь-Шевченківський. Починаючи з цього часу технікум став повністю спеціальним середнім закладом Міністерства радгоспів УРСР, що готував техніків-будівельників. 1956 рік відзначався в житті технікуму дальшим інтенсивним будівництвом. Було збудовано новий навчальний корпус, учні своїми силами спорудили два житлові двоповерхові чотирьохквартирні будинки для викладачів, буфет. В період з 1976 по 1980 роки були побудовані три трьохповерхові гуртожитки, кожний з яких мав по 56 кімнат. В 1984-1985 роках були здані в експлуатацію два нових 5-ти поверхових гуртожитки на 232 місця кожний. Та в цей період був побудований новий чудовий стадіон. У 1985 році також було споруджено меморіальний комплекс героїв Великої Вітчизняної війни. Братська могила була перенесена з низу на верхній майданчик, а поряд було розміщено обеліск, який перевезли з Букринського плацдарму.
В 1991 році Україна стала незалежною і в історії технікуму розпочалась нова сторінка. У 1992 році в технікумі була відкрита нова спеціальність “Економіка підприємства”. На навчання були прийняті 33 студенти на базі середньої школи та 35 чоловік на базі неповної середньої освіти. В 2003 році відкрито, ще одну спеціальність – «Бухгалтерський облік».